Zioła na depresję i uspokojenie | Naturalne antydepresanty

Zioła na depresję - skuteczna alternatywa dla leków przeciwdepresji?

Zioła na depresję to jeden z naturalnych sposobów wspomagających leczenie tej ciężkiej choroby. Liczba osób zmagających się z depresją w naszym kraju ciągle rośnie, co ma związek między innymi z naszym trybem życia. Obecnie pacjenci mogą korzystać z różnych form leczenia, jak psychoterapia czy leki przeciwdepresyjne. Wielu z nich szuka jednak sposobów na naturalne leczenie depresji, które mogłyby złagodzić objawy choroby i przywrócić im radość życia. Czy może być coś bardziej naturalnego niż ziołolecznictwo? Warto więc przyjrzeć się nieco bliżej temu tematowi, dodatkowo opierając informacje o sprawdzone badania.

Czy zioła na depresję mogą zastąpić specjalistyczne antydepresanty?

Każdego roku u tysięcy Polaków diagnozowana jest depresja. W większości z tych przypadków już na samym początku kuracji lekarze przepisują pacjentom leki na depresję, choć u wielu osób nie jest to konieczne. Antydepresanty powinny być stosowane przede wszystkim w leczeniu ciężkiej depresji, gdy choroba jest już mocno zaawansowana. W przypadku lekkich i umiarkowanych stadiów choroby doskonale sprawdzić się natomiast może leczenie ziołami, którego głównym celem jest łagodzenie objawów. Oczywiście takie ziołowe antydepresanty powinny stanowić jeden z elementów terapii, której zadaniem jest wyleczenie depresji.

O tym, że konkretne rośliny mogą pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie wiadomo od dawna. W ostatnich latach przestaliśmy z nich jednak korzystać w tak dużym stopniu jak wcześniej. A szkoda. Ponieważ cenne właściwości ziół mogą skutecznie wspomagać leczenie łagodnych depresji. Zwłaszcza, gdy pacjent zmaga się z początkowymi objawami choroby, takimi jak spadek nastroju, stany lękowe, napięcie czy problemy ze snem.

W aptekach i sklepach zielarskich bez problemu dostać można odpowiednie zioła na sen i uspokojenie. Są one dostępne zarówno w formie tabletek, jak i specjalnych mieszanek, herbatek oraz w formie sypkiej. Jeśli więc chcielibyśmy się przekonać jak podziałają na nas antydepresanty naturalne, bez problemu znajdziemy ich ogromny wybór.

Zatem jakie zioła na depresję mogą przynieść nam oczekiwaną ulgę?

  1. Dziurawiec zwyczajny
  2. Szafran
  3. Lawenda
  4. Kozłek lekarski (Waleriana)
  5. Żeń-szeń
  6. Różeniec górski
  7. Ashwagandha (Witania Ospała)
  8. Rumianek
  9. Miłorząb dwuklapowy (Ginkgo Biloba)
  10. Melisa lekarska

1. Ziele dziurawca

Ziele dziurawca zwyczajnego

Od lat uważa się, że dziurawiec na depresję sprawdza się doskonale. Dzięki temu, iż zawiera on w sobie hiperycynę wykazuje działanie przeciwdepresyjne. To właśnie ten składnik sprawia bowiem, że w naszym układzie nerwowym wzrasta stężenie serotoniny, skutkujące poprawą nastroju. Z tego powodu, wyciąg z tego zioła uważa się za lek o lekkim lub umiarkowanym działaniu. Oczywiście jeśli będziemy stosować sam dziurawiec depresja nie zniknie. Jednak z pewnością będzie to ważny element terapii, dzięki któremu leczenie depresji przyniesie lepsze rezultaty. Tym bardziej, że jego skuteczność jest porównywana z lekami syntetycznymi.

Dość istotne jest to w jakiej postaci przyjmujemy tego typu zioła na nerwy. Jak się okazuje, hiperycyna działa najsilniej, gdy wyciąg z dziurawca ma formę olejową lub alkoholową. Należy więc kupować w aptece preparaty w takiej właśnie postaci, gdyż zwykłe tabletki i herbatki z dziurawca nie przyniosą oczekiwanego rezultatu.

Tego typu ziołowe leki na depresję bez recepty należy jednak stosować po konsultacji z lekarzem. Dziurawiec wchodzi bowiem w reakcję z innymi lekami, w tym z antydepresantami, środkami psychotropowymi czy też doustnymi środkami antykoncepcyjnymi. Co więcej, w trakcie terapii nie należy wystawiać się na nadmierne działanie promieni słonecznych, gdyż może to powodować powstawanie plam na skórze. Dziurawca nie mogą stosować kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią, a przyjmowanie tego zioła nie powinno trwać dłużej niż 2 miesiące.

2. Szafran

Szafran

Szafran jest substancją pozyskiwaną z krokusa uprawnego. Badania pokazują, że zawarte w nim substancje, takie jak safranal, krocyna i krocetyna wykazują działanie podobne do typowych leków przeciwdepresyjnych oraz przeciwlękowych. Oznacza to, że stosując szafran na depresję można skutecznie zwalczać łagodne objawy tej choroby, charakterystyczne dla depresji lekkiej oraz umiarkowanej.

Niestety, jeśli chodzi o wady szafranu to należy zaznaczyć, iż w sprzedaży detalicznej jego cena jest bardzo wysoka. Co więcej, nie wszystkie hurtownie oraz sklepy przechowują go w odpowiednich warunkach, dzięki którym zachowuje on swoje właściwości. W związku z tym, jeśli zamierzamy stosować szafran, tabletki na depresję zawierające to zioło będą najlepszym rozwiązaniem. Na szczęście obecnie bez problemu znajdziemy duży wybór tego typu suplementów w aptekach i sklepach zielarskich. Wystarczy zapytać o tabletki z szafranem na depresję, które zawierają wyciąg z tej rośliny o cennych właściwościach.

3. Lawenda

Lawenda

Jeśli w związku z depresją odczuwamy ciągłe napięcie i niepokój, z pewnością interesuje nas to, jakie zioła na uspokojenie mogą przynieść nam realną ulgę. Odpowiedzią może być lawenda, której właściwości kojące skołatane nerwy znane są od lat. Jak wynika z ostatnich badań, olejki eteryczne zawarte w tym ziele oddziałują pozytywnie na nasz układ nerwowy. Mechanizmy działania substancji się w nim znajdujących są podobne do tych, jakie stosuje się w lekach psychotropowych. Stosowana przez nas lawenda na uspokojenie łagodzi uczucie niepokoju oraz lęku, ale także może pomóc nam zwalczyć zaburzenia snu.

Takie zioła uspokajające jak lawenda można przede wszystkim stosować w postaci herbatek. Aby przygotować napar wystarczy 1 łyżkę suszu zalać 250 ml wrzącej wody. Całość należy parzyć około 10 minut.

Olejek lawendowy może być także świetnym dodatkiem do ciepłej, wieczornej kąpieli lub też inhalacji. Doskonale ukoi nasze nerwy po ciężkim dniu i pozwoli szybko zasnąć.

Przez wiele osób polecana jest też nalewka z lawendy na depresję, ale zawiera ona alkohol, dlatego nie jest ona dobrym rozwiązaniem przy depresji.

4. Kozłek lekarski

Kozłek lekarski znany jako waleriana

Ziele kozłka lekarskiego, które potocznie znane jest jako waleriana, może działać na nasz organizm podobnie jak melatonina. Z tego powodu od lat używa się jej jako skuteczny środek na sen. Jak się okazuje przez wiele osób stosowana jest również waleriana na uspokojenie, gdyż kłącza i korzeń tego zioła zawierają substancje obniżające aktywność ośrodkowego układu nerwowego. Oznacza to, że nie tylko pomaga ona zwalczać bezsenność, ale także zmniejsza napięcie i uczucie niepokoju, dzięki czemu może okazać się skutecznym środkiem łagodzącym objawy depresji.

Waleriana jest uważana za stosunkowo bezpieczne zioło, jednak nie powinno się jej stosować dłużej niż 30 dni. W aptekach i sklepach zielarskich znaleźć można przede wszystkim krople walerianowe, które zazwyczaj stosuje się poprzez dodanie 20-60 kropli do kieliszka wody. Taką miksturę można wypić na noc, aby poprawić jakość snu lub w ciągu dnia, gdy chcemy, aby zadziałała na nas uspokajająco.

Oczywiście możemy też przygotować napar z waleriany. W tym celu wystarczy 1 łyżeczkę korzenia kozłka zalać 1 filiżanką wrzącej wody. Miksturę parzymy ok. 10 minut i przecedzamy. Aby uzyskać oczekiwane efekty, 1 filiżankę naparu wypijamy 3 razy dziennie.

5. Żeń-szeń

Żeń-szeń

Roślinę tę stosuje się przede wszystkim na energię dla mężczyzn i kobiet, zwłaszcza w okresach wzmożonego wysiłku psychicznego i fizycznego. Zdecydowanie warto jednak zwrócić uwagę również na to jak działa żeń-szeń na depresję i na stres. Właściwości tej rośliny mogą bowiem skutecznie złagodzić wiele z objawów lekkiej i umiarkowanej depresji.

W pierwszej kolejności warto podkreślić, iż roślina ta zmniejsza uczucie zmęczenia, często towarzyszące depresji, a także wzmacnia naszą odporność na stres. Dzięki temu, iż pobudza ona wydzielanie serotoniny oraz dopaminy, poprawia się nasz nastrój i zmniejszają się jego wahania. Hormony te wpływają również pozytywnie na koncentrację i pamięć, przez co możemy lepiej funkcjonować w ciągu dnia. Co ciekawe żeń-szeń może być też stosowany na menopauzę. U mężczyzn natomiast, u których z powodu depresji spada sprawność seksualna, dzięki stosowaniu tej rośliny może nastąpić znacząca poprawa libido.

Jeśli szukamy skutecznego zioła na stres i depresję, żeń-szeń zdecydowanie powinien wzbudzić nasze zainteresowanie. Decydując się na to, aby wypróbować ziołowe tabletki na depresję na bazie tej rośliny, upewnijmy się, iż zawierają jej leczniczą dawkę, czyli przynajmniej 100 mg wyciągu w 1 tabletce.

Możemy też nabyć mielony żeń-szeń i przygotować z niego napar. W tym celu pół łyżeczki proszku należy zalać niewielką ilością gorącej wody. Kiedy mikstura wystygnie wypijamy ją wraz z osadem. Najlepiej robić to 1-2 razy każdego dnia.

6. Różeniec górski

Różeniec górski znany jako korzeń arktyczny

Badania wskazują, że różeniec górski (znany też jako korzeń arktyczny) może być ziołem skutecznym w leczeniu takich chorób jak nerwica czy depresja. Roślina ta jednocześnie stymuluje i uspokaja układ nerwowy. Dzięki czemu między innymi zmniejsza odczuwane przez nas zmęczenie i dodaje energii do działania. Jednocześnie kojąc nerwy, wycisza i łagodzi napięcie emocjonalne. Dzięki takim właściwościom, sami specjaliści zalecający stosowanie tego wyjątkowego zioła na nerwice i depresję, aby łagodzić ich objawy. Wskazują również, iż jego działanie ma podobną skuteczność do konwencjonalnych leków wykorzystywanych w leczeniu tych zaburzeń.

Przede wszystkim warto sięgnąć po susz z różeńca górskiego. Aby przygotować odpowiedni napar, jedną łyżeczkę suszu wystarczy zalać szklanką wrzącej wody i odczekać ok. 10 minut. Po tym czasie odcedzamy miksturę. Napar należy spożywać 1-2 razy dziennie.

7. Ashwagandha

Ashwagandha znana jako żeń szeń indyjski

Jak potwierdziły ostatnie badania korzeń tej rośliny (nazywanej też indyjskim żeń-szeniem) zawiera składniki, które pomagają skutecznie łagodzić stres oraz stany depresyjne i lękowe. Specjaliści podkreślają też to, jak pozytywnie działa ashwagandha na sen. Regularne stosowanie tej rośliny, zwłaszcza przed snem, pomaga pacjentom poradzić sobie z jego zaburzeniami, w tym z bezsennością. Ashwagandha dodatkowo poprawia również koncentrację i ogólną kondycję psychofizyczną. Nic więc dziwnego, że jest ona coraz częściej wykorzystywana w czasie nerwicy oraz u osób z depresją.

A w jaki sposób stosowana może być ashwagandha na depresję i uspokojenie? W sprzedaży dostępne są kapsułki zawierające wyciąg z korzenia tej rośliny, ale ashwagandhę można też kupić w postaci sproszkowanej oraz ciętej. Sproszkowany korzeń należy dodawać do spożywanych potraw w ilości ok. 6 g dziennie. Chcąc natomiast przygotować napar z ciętego korzenia tej rośliny, wystarczy 2-3 łyżeczki suszu zalać 500 ml wrzącej wody. Mikstura powinna się parzyć ok. 10 minut pod przykryciem.

8. Rumianek

Znany i dobry polski rumianek

Już nasze prababki stosowały rumianek na uspokojenie oraz na bezsenność. Znajdujące się w tej roślinie leczniczej substancje, takie jak flawonoidy, cholina czy pochodne kumaryny wpływają pozytywnie na prawidłowe działanie układu nerwowego. Między innymi dzięki nim rumianek łagodzi stany napięcia oraz stany lękowe, wycisza i uspokaja. Może się zatem okazać idealnym remedium na nerwy, niepokój i stres. Bardzo często stosuje się też rumianek na sen, gdyż ułatwia zasypianie i może działać pomocniczo w leczeniu bezsenności.

W sprzedaży dostępne są ekspresowe herbatki rumiankowe, które są bardzo łatwe w przygotowaniu. Warto jednak sięgnąć po suszone koszyczki rumianku. Przygotowanie naparu z takiego suszu również nie jest trudne. 1 łyżkę suszonych koszyczków rumianku należy zalać 250 ml wrzącej wody i pozostawić pod przykryciem na 10 minut. Po tym czasie napar jest gotowy do picia.

9. Miłorząb dwuklapowy

Miłorząb dwuklapowy znany jako ginkgo biloba

Miłorząb dwuklapowy, znany też jako miłorząb japoński lub Ginkgo Biloba, zawiera substancje, które wpływają pozytywnie na procesy neuroprzekaźnikowe, poprawiając funkcjonowanie naszego umysłu. Badania wskazują, iż właściwości tej rośliny są pomocne w leczeniu lekkiej i umiarkowanej depresji. Co ciekawe jednak, miłorząb jest też chętnie wykorzystywany w terapiach pacjentów cierpiących na inne choroby, takie jak demencja czy Alzheimer. Miłorząb usprawnia procesy poznawcze, łagodzi zachowania depresyjne, a przy tym również poprawia pamięć oraz koncentrację.

W sprzedaży dostępne są suszone liście miłorzębu, z których przygotujemy napar do picia. 1 łyżkę suszonych liści należy zalać gorącą wodą i odstawić napar na około kwadrans. Po tym czasie odcedzamy miksturę i ją wypijamy.

10. Melisa lekarska

Popularna w Polsce melisa lekarska

Od lat w naszym społeczeństwie stosowana jest melisa na uspokojenie. Nie można się temu jednak dziwić, ponieważ roślina ta działa kojąco na cały nasz układ nerwowy. Między innymi łagodzi napięcie emocjonalne, stres, niepokój oraz wahania nastrojów. W związku z tym pomocniczo wykorzystywana jest przez nas melisa na nerwicę oraz stany depresyjne. Co więcej, roślina ta posiada również właściwości wyciszające. Dzięki nim sprawia, że może być także stosowana przez osoby cierpiące na zaburzenia snu.

W sprzedaży znajdziemy herbatki ekspresowe, ale także suszone liście melisy. Napar z nich przygotujemy przez zalanie wrzątkiem 1 łyżki suszu. Miksturę odstawiamy na 15 minut i po tym czasie jest gotowa do picia. Natomiast jeśli wolimy gotowe rozwiązania, w aptekach i sklepach zielarskich kupić można też syrop z melisy na uspokojenie.

Stosowanie preparatów ziołowych z innymi lekami na depresję

Preparaty ziołowe wydają się być najlepszym rozwiązaniem, jeśli zastanawiamy się nad tym, co na depresję może złagodzić objawy choroby bez szkody dla naszego organizmu. Musimy jednak pamiętać o tym, że również naturalne leki na depresję mogą powodować skutki uboczne. Choć z reguły są one lżejsze niż te wywoływane przez typowe antydepresanty. Szczególnie ważne jest to, aby zwracać uwagę czy stosowane przez nas zioła na depresję bez recepty nie wchodzą w reakcję z przyjmowanymi przez nas lekami. Mogą one wówczas zagrażać naszemu zdrowiu, między innymi powodując, że działanie leków zostanie osłabione.

W tym przypadku szczególną ostrożność powinny zachować osoby z chorobami żołądka, jelit czy serca, ale także pacjenci mający problem ze wzrokiem oraz z nadciśnieniem. Na konsultację z lekarzem powinni się też zdecydować pacjenci przyjmujący leki przeciwdepresyjne, psychotropowe czy nasenne, jak również kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz zażywające doustne środki antykoncepcyjne.

Leki ziołowe na depresję z reguły zaczynają dawać pierwsze efekty po ok. 3 tygodniach ich systematycznego stosowania. Pamiętajmy jednak, aby ich nie nadużywać i przyjmować taką ich dzienną dawkę jaka jest zalecana. Wiele ziół nie może być też stosowana przez dłuższy okres czasu bez przerwy, na co również należy zwracać uwagę jeśli zdecydujemy się na ich wykorzystanie w leczeniu depresji.

Czy naturalne antydepresanty mogą być samodzielną formą leczenia?

Leczenie naturalne depresji przy pomocy ziół ma mnóstwo zalet. Przede wszystkim nie oddziałują one na nasz organizm w tak drastyczny sposób jak wiele konwencjonalnych leków przeciwdepresyjnych, które przepisują nam lekarze. Dzięki temu, znacznie rzadziej u pacjentów występują skutki uboczne ich stosowania. Natomiast jeśli już się pojawią – są znacznie lżejsze niż przy antydepresantach. Oczywiście niezwykle ważne jest też odpowiednie dawkowanie stosowanych ziół, tak by nie dopuścić do pojawienia się jakichkolwiek działań niepożądanych.

Należy przy tym pamiętać, że takie naturalne antydepresanty mogą stanowić jedynie jeden z elementów terapii mającej na celu wyleczenie depresji lekkiej lub umiarkowanej. Pod żadnym pozorem nie możemy traktować ziół jako jedynej formy leczenia tej choroby. Powinna być ona uznawana jako uzupełnienie dla psychoterapii, farmakoterapii, fototerapii czy innych metod leczenia depresji. Tylko takie podejście może bowiem dać efekty w postaci skutecznego i szybkiego wyleczenia choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

seven + two =